Objednávka on-line

Máte-li o naše služby zájem, můžete si jednoduše zjistit nejbližší volný termín.


Objednat si termín

Akce na tónování autoskel

Akce na tónování autoskel

autofólie Nanofilms - www.nanofilms.cz
Poslední reference

Co přináší tónování autoskel?

Tónování autoskel: technologie, jež přesvědčila svět

Zima je pomalu na ústupu a všichni se již těšíme na paprsky jarního sluníčka. Radujeme se z teplého vzduchu a zároveň z probouzející se přírody. Jenže – to všechno se nám líbí, pokud jsme na procházce či na zahradě, anebo provozujeme sportovní a další volnočasové aktivity. Řidiči však tento názor o jarním, letním a podzimním sluníčku nesdílejí. Vždyť sluneční svit při řízení vozidla už tak příjemný není. V létě, kdy je slunce „vysoko v nadhlavníku“, neoslňují jeho paprsky řidiče tak vydatně – avšak na jaře a v podzimních měsících svítí řidičům slunce přímo do očí. A pak – to nesnesitelné vedro ve vozidle…

Avšak – jako vždycky se vším, tak i s tímto problémem si člověk poradil – k tónování autoskel přišly na svět protisluneční autofólie Nanofilms Materials Co., Ltd. Tyto prémiové fólie na autoskla jsou schváleny Ministerstvem dopravy České republiky: Osvědčení o schválení technické způsobilosti typu konstrukční části vozidla nebo výbavy atest č. 3770.

A nejen to – autofolie Nanofilms patří k tomu nejlepšímu svého druhu na současném světovém trhu. I po uplynutí záruční lhůty, která činí osm let, si tento materiál udržuje dokonalý vzhled a stálé fyzikální vlastnosti.

Existují samozřejmě i některé jiné druhy autofólií, určené pro tónování skel automobilů. Některé z nich se používají pouze pro estetický vzhled, jiné poskytují ochranu proti UV záření, anebo dokonce některé technologie dokáží blokovat infračervené záření. K nejsofistikovanějšímu způsobu ochrany autoskel však patří keramické autofólie Nanofilms.

Takže, chcete-li buď zlepšit vzhled svého automobilu, lákají vás nové technologie, anebo zkrátka potřebujete kvalitní a funkční zastínění proti slunečním paprskům a k udržení snesitelné stabilní teploty ve vozidle, je tónování autoskel pomocí autofólie Nanofilms efektivní, a hlavně rychlá volba. Zpříjemníte si tak cestování po více než ¾ roku. A nejen sobě – dospělí mají hlavu ve vozidle poměrně vysoko, ale dětem (popřípadě i zvířatům), na něž svítí sluníčko přímo, musí být při dlouhé cestě naprosto nesnesitelně. Tehdy je autofólie nepostradatelným pomocníkem.

A vlastně nejde jen o cestu – mnohdy musíte na delší dobu zaparkovat a vaše vozidlo bude po celá čas vystaveno slunečnímu žáru. Jistě jste takovou situaci zažili, a víte, že do takto vyhřátého vozidla není možné nasednout a rychle pokračovat v jízdě. Trvá poměrně dlouho, než se vzduch v autě ochladí, než zchladne volant i sedačky. S autofólií Nanofilms prostupuje teplo do vozidla v mnohem menší míře…

Další výhodou autofólie je ochrana předmětů ve vozidle – všechno, na co dlouhodobě svítí slunce, ztrácí svou přírodní barvu a bledne, mění se vlastnosti materiálů (křehnou, lámou se, roztékají se, apod.). Svůj původní odstín tak ztrácejí potahy na sedačkách, ale i věci, které máte ve vozidle uloženy během jízdy a paprsky na ně dopadají. Předměty však ochraňujete i dalším způsobem – pokud některé věci ve vozidle zapomenete, není na ně vidět a jsou tak zabezpečeny před zraky nenechavců a rukami vykrádačů aut, kteří – zejména na odlehlejších místech – čekají na svoji příležitost k vloupání se do vozidla a na co nejtučnější kořist. A nikdo vám, třeba kvůli zapomenuté krabici od bot, nerozbije okénko, a vy tak předejdete mnohem větší škodě, než by byla samotná krádež.

Jestliže však hledáte tu nejlevnější autofólii, tak keramická folie Nanofilms nebude právě pro vás. Tento prémiový produkt má velmi vysokou úroveň – jeho fyzikální vlastnosti prozatím nebyly nikým a ničím překonány a složitější výrobní technologie představuje pochopitelně i vyšší cenu. Je však na vašem zvážení, zda utratíte méně peněz za autofólii nižší jakosti, a za rok budete muset pořizovat novou, anebo zdali si srovnáte všechny výhody a přednosti keramické autofólie Nanofilms s její cenou a pochopíte, že právě tudy vede cesta k zajištění příjemného a bezpečného prostředí ve vašem vozidle pro vás i vaši rodinu. Nejnižší ceny na trhu nabídne přímo společnost Nanofilms, která má svůj vlastní inovativní tým, a ten je schopen vyrobit většinu základních surovin k produkci fólií.

A to není zdaleka všechno! Fólie nejenže odráží sluneční paprsky a zabraňuje přehřívání interiéru vozidla, ale také zvyšuje pevnost skel, čímž se snižuje možnost jejich rozbití. A kdyby se přesto – třeba při nehodě – sklo rozbilo, autofólie zabrání tříštění skla, případné střepy udrží a ty se nerozptýlí po interiéru a neublíží osobám, které v automobilu cestují. Fólie na autoskla tak nejen zvyšuje bezpečnost, ale může přispět i k záchraně života. Tónovaná skla vám také přinesou více soukromí a zanedbatelné není ani snížení rizika při oslnění vozidlem, jedoucím za vámi. Někteří majitelé vozidel volí fólii na autoskla i z estetických důvodů – vůz má najednou luxusnější vzhled.

Jaké jsou význačné fyzikální vlastnosti fólií?

 • Pevnost v tahu.
 • Tvárnost (nezbytná při instalaci na oblejší skla).
 • Odolnost vůči poškrábání (zesílená a zpevněná vrstva).
 • Propustnost viditelného světla.
 • Odrazivost viditelného světla.
 • Optická hustota.
 • Součinitel zesílení sluneční tepelné energie.
 • Celkový podíl odražené sluneční energie.
 • Barevná stálost.
 • Výhled z vozidla i při výběru černého odstínu fólie.
 • IR odrazivost 950 nm.
 • IR odrazivost 1400 nm.
 • UV odrazivost.
 • Jmenovitá tloušťka.
 • VLT tolerance.
 • Síla pro přetržení.
 • Teplota tání, aj.

Podle fyzikálních vlastností, pohlcování tepla a odrážení světla se keramické autofólie Nanofilms dělí na tři typy. Ty dokáží pohltit až 95 % tepla (infračervené záření) a zachytí až 99,9 % UV-A a UV-B (ultrafialové) záření. Záleží jen na vás, vašich potřebách a požadavcích, který z nich si vyberete. Autofólie se instalují bez demontáže autoskel.

Jednotlivé druhy fólií

Fólie Pro Nano (PN)

Tyto fólie se vyrábějí z polyesteru, jenž obsahuje nanokeramické částice. Díky nim má fólie vysokou teplotní odrazivost, pohlcuje UV a odráží IR (infračervené záření), a přitom si zachovává průhlednost. Nano částice rovněž přispívají k prodloužení životnosti fólie. Technologie hloubkově barveného polyesteru přispívá k barevné stálostí autofólií. Fólie Nanofilms Pro Nano se dodávají v propustnostech světla 5 %, 10 %, 20 %, 35 % a 50 %. Nejvyšší podíl celkové odražené sluneční energie u řady Nanofilms Pro Nano 5 činí 42 % a pohlcování UV záření je vyšší než 99 %.

Produkt je tvořen čtyřmi vrstvami:

 • Tvrdý povlak, odolný proti poškrábání.
 • Nano keramická infuzní PET fólie.
 • Lepidlo.
 • Silikonová uvolňovací (separační) vložka.

Fólie Carbon Nano (CN)

Autofólie Carbon Nano je vyrobena z nano-uhlíkových částic, které tím, že jsou uloženy mezi jednotlivými vrstvami, umožňují, aby byl fóliový film dlouhodobě stabilní – svou barvu si udrží vlastně navždycky. Tato inovativní technologie využívá spojení účinků anorganických barviv a keramik - směs oxidu wolframového a cesného. Jedná se o nanotechnologii (nejpokročilejší nano carbon technologie), která skutečně funguje. Nano uhlík má schopnost vyšší odrazivosti solárního záření i pohlcování UV záření. Vysoká průzračnost je dosažena použitím nejlepších PET fólií.

Fólie Nanofilms Carbon Nano se dodávají v propustnostech světla 5 %, 15 %, 20 %, 35 % a 50 %. Maximální podíl celkové odražené solární energie u řady Nanofilms Carbon Nano 5 činí 68 % a pohlcení UV záření je větší než 99 %.

Produkt je tvořen šesti vrstvami:

 • Tvrdý povlak, odolný proti poškrábání.
 • Vysoce kvalitní čirá optická vrstva.
 • Vysoce kvalitní čiré optické lepidlo s keramickými přísadami.
 • Kvalitní čirá optická vrstva.
 • Speciální lepidlo citlivé na tlak.
 • Vysoce optická silikonová separační vložka.

Fólie Ceramic Nano Plus (CNP)

Jedná se o řadu s nejlepšími fyzikálními vlastnostmi – pohltí až 95 % tepla. Při výrobě se na fólii vrství keramické nanočástice. A právě tato technologická inovace zaručuje vyšší odvod tepla, chrání proti oslnění, pohlcuje UV-A i UV-B záření, má vysokou odrazivost IR. Tato vysoce kvalitní fólie je vhodná jak pro automobily, tak najde uplatnění ve stavebnictví a při bezpečnostní ochraně oken. Fólie je trvanlivá a odolná vůči oxidaci a hydrolýze. Když k tomu připočítáme exkluzivní vzhled, zjistíme, že – kromě vozidel - můžeme autofólii CNP využít kdekoliv v interiéru.

Nanofims Ceramic Nano Plus se dodává v propustnostech světla 5 %, 15 %, 20 %, 35 % a 50 %. Pro přední stahovací okna se exkluzivně používá propustnost 88 % -Nanofilms Clear Cold; propustnost 84 % - Nanofilms Super Cold.

Maximální podíl celkové odražené sluneční energie u řady Nanofilms Ceramic Nano Plus 5 činí 95 % a pohlcení UV záření je vyšší než 99 %.

Z uvedených textů je patrné, že každý druh autofólie má trochu odlišné vlastnosti. S výběrem vám poradí odborníci a zároveň u nich zjistíte i přesné informace o cenách těchto produktů.

Produkt je tvořen šesti vrstvami, které mu zaručují vynikající trvanlivost:

 • Tvrdý povlak, odolný proti poškrábání.
 • Nano keramická infuzní PET fólie.
 • Laminovací vrstva.
 • Neoxidační slitina naprášená na PET fólii.
 • Lepidlo.
 • Silikonová uvolňovací vložka.

Význam autofólií

Tónování autoskel plní, kromě své optické funkce, kdy chrání cestující proti slunečním UV paprskům a IR záření, i některé další úkoly: zamezuje vyblednutí interiéru automobilu, chrání přístrojovou desku a audio aparaturu před přehřátím, ochraňuje cestující před úlomky skla v případě autonehody, řidiče před prudkým oslněním, apod.

Autofólie nenacházejí své uplatnění jen u běžných soukromých automobilů. Jejich vlastnosti ocení i řidiči terénních a offroadových vozidel. S chráněnými skly se jízda v náročném neupraveném terénu stane mnohem komfortnější. Rovněž i dálkové autobusy, zejména při cestách do zahraničí, využívají tyto autofólie, aby byli cestující chráněni před horkem i prudkým slunečním svitem.

Ilustrační foto – pixabay.com

Další, kdo autofólie často používá, jsou majitelé karavanů a obytných vozů. Protože v nich tráví zpravidla celou dovolenou, zajišťují si tak nejen komfort cestování, ale chrání také veškeré vybavení vozidla před krádeží – nezapomínejme, že na dovolenou karavanem s sebou vozíme nemalé množství cenných věcí, a to od elektroniky, přes drahé sportovní vybavení, až po větší hotovost. A bez fólie, kdy je všechno uvnitř vystaveno na odiv různým pochybným individualitám, by se mohli majitelé vrátit třeba z koupání a… auto by bylo prázdné, a ještě k tomu s rozbitými okny.

O pokrokových nanotechnologiích jste zajisté už slyšeli mnohé. Nyní máte možnost se - díky autofóliím Nanofilms – přesvědčit, jakým funkčním i estetickým přínosem pro nás a naše auta tyto nejmodernější výrobní postupy jsou. Rozhodnete-li se pro autofólie Nanofilms, tak budete mít jistotu, že jste získali to nejlepší, co v současné době světový trh skýtá.

Firma Nanofilms nezásobuje jen soukromé objednatele, ale také malé i střední obchody a distributory a podnikatele v oboru okenních filmů. Tónování skel se ale používá i u budov, kde fólie působí coby další izolant, a to jak v teplých, tak i chladných dnech.

Ale pojďme nyní krátce nahlédnout do historie tónování autoskel. Ta sahá až do 60. let minulého století. Původní požadavek vznesla agentura NASA na filtrování nebezpečného záření a redukci sluneční energie, což jako první inspirovalo stavební architekty – v té době již vzrůstala obliba velkých prosklených ploch, a to jak u obytných budov, tak i u komerčních a kancelářských komplexů. A aby se z nich nestaly obří „skleníky“, bylo nutné najít sofistikované řešení k zajištění komfortu v těchto budovách. Zejména bylo zapotřebí snížit náklady na jejich klimatizování. A postupem času se tato technologie rozšířila i do automobilového průmyslu.

První sluneční autofólie si nechala patentovat americká společnost 3M v roce 1966. Jejich oblíbenost rychle rostla a v 70. letech 20. století si Američané nechávaly fólie instalovat na velké limuzíny, aby do nich nebylo vůbec vidět. Takže už tenkrát chránila autofólie jak před teplem a světlem, tak i zajišťovala určité soukromí ve vozidle.

V 90. letech minulého století vznikla bezpečnostní autofólie, která již dokázala udržet pohromadě střepiny z rozbitých autoskel a ochránila tak cestující před možným zraněním.

Dnes se dá říci, že ty nejmodernější technologické postupy posunuly optické vlastnosti autofólií na tu nejvyšší úroveň. Největší zásluhu má na tom vícevrstevnatá konstrukce fólie. Kvalitní lepidla, která obsahují UV filtr, zajišťují dokonalé přilnutí fólie ke sklu. Polyesterová vrstva s tenkým nánosem kovu (několik mikronů) jednak odráží světlo a za druhé určuje stupeň zatmavení oken. Další z vrstev autofólie je tvrzený polykarbonát, jenž je mimořádně odolný vůči otěru a zajišťuje velice dlouhou trvanlivost tónování autoskel. Fólie se při stahování oken ve vozidle nepoškodí ani za řadu let. U obyčejných výrobků, určených k zatmavení autoskel, se barvivo přimíchává do vrstev polyesteru bez UV ochrany a také bez vrchní tvrzené vrstvy polykarbonátu. Tyto produkty pak ztrácejí svůj původní odstín, a velmi rychle dochází k poškrábání či dalšímu mechanickému poškození. Proto zvažte investici do autofólií Nanofilms – obyčejné fólie bude nezbytné častěji měnit, takže v konečném úhrnu budete mít mnohem vyšší výdaje, a navíc starosti s odstraněním poškozené fólie a instalací nové.

Legislativa při tónování autoskel v České republice<

Jestliže si chcete zatmavovací fólii na skla svého automobilu pořídit, je nutné zajistit si její odbornou montáž, a to podle požadavků zákona č. 56/2001 Sb.předpisu EHK č.43 - anotacevyhlášky MDS ČR č. 341/2002 Sb., a přílohy č. 15.

Protože se při kontrolách STK opakovaně vyskytují případy nesprávných úprav autoskel, konkrétně chybných instalací autofólií, vydalo MD k této tématice oficiální Stanovisko Ministerstva dopravy a spojů ČR k problematice úpravy skel vozidel autofóliemi.

Výňatek z vyhlášky:

§ 36

(1) Jsou-li na vozidle závady, které ohrožují bezpečnost provozu na pozemních komunikacích, nesmí být vozidlo užito v provozu na pozemních komunikacích, s výjimkou nouzového dojetí.

(3) Závadou podle odstavce 1 v zasklení vozidla je vždy:

 • prasklé nebo poškozené čelní sklo ve stírané ploše o velikosti větší než 20 mm,
 • zatemnění čelního skla na propustnost zjevně nižší než 75 % nebo zatemnění předního bočního skla na propustnost nižší než 70 %.

Z § 36 je zřejmé, že chybná instalace fólií je hodnocena jako závažná závada, která může ohrozit bezpečnost silničního provozu.

Jde především o podmínku světelné propustnosti u skel v zorném poli řidiče, a to všemi směry (neplatí tedy pro zadní skla vozidel, neboť se nejedná o zorné pole). Povolené je zatemnění čelního skla na propustnost nejvíce o 25 % a zatemnění předního bočního skla maximálně o 30 %. Pokud nebudou tyto podmínky splněny, nesmí být vozidlo použito v provozu na pozemních komunikacích. Poznámka: za příliš tmavé fólie vám může policista přikázat závadu na místě odstranit, a pokud tak neučiníte, může zakázat další jízdu a nařídit odstavení vozidla.

Homologovanou úpravu autoskel mohou provádět jen držitelé Osvědčení o odborné instalaci autofólií dle atestu Ministerstva dopravy a spojů České republiky. Vy si vyberete schválený typ fólie a firma vám vystaví Osvědčení o profesionální instalaci, popřípadě Typový list; každé tónované okno bude označeno homologačním štítkem – to všechno budete potřebovat pro případnou kontrolu Policií ČR nebo na STK. Instalované fólie v žádném případě sami nijak neupravujte.

Všechny požadavky byly stanoveny k zajištění bezpečnosti silničního provozu. Podmínky pro montáže autofólií jsou u nás obdobné jako v ostatních zemích Evropské unie. Takže, pokud porušíte předpisy u nás, musíte počítat s tím, že i v dalších státech EU byste mohli mít značné potíže – především vysoké pokuty při kontrolách tamními orgány.

Shrnutí: Instalovaná fólie musí být homologovaná. Na každém skle je opatřena schvalovacím štítkem s číslem atestu, prostupem světla, označením fólie a jejím výrobcem. Dále s sebou musíte vozit Typový list, Certifikát či Osvědčení o odborné instalaci – jsou v nich vypsány hodnoty ze schvalovacího štítku (typ a výrobní číslo vozidla, číslo schválení MD, způsob úpravy – světelná propustnost, datum úpravy, razítko a podpis oprávněné osoby) a označena místa ve vozidle, kde je fólie aplikována. Typový list má neomezenou platnost, nový byste potřebovali v případě, že si necháte okenní autofólie vyměnit za jiné. Poznámka: na vydání Osvědčení (Typového listu, Certifikátu) o úpravě zasklení trvejte ještě před zaplacením autofólií a převzetím vozidla a nenechte se odbýt sdělením, že tuhle „kartičku“ k ničemu potřebovat nebudete.

Instalace a údržba autofólií

 • Instalaci předchází pečlivé očištění autoskel, a to z obou stran.
 • Fólie se instalují z vnitřní strany skel. Na venkovní straně probíhá příprava materiálu – formátování, tvarování horkým vzduchem, aj.
 • Montáž má být provedena tvarováním z jednoho kusu fólie na každém jednotlivém autoskle.
 • Fólie lze instalovat i v zimním období, venkovní teplota nehraje žádnou roli. V chladu jen lepidlo schne o den déle.
 • Po aplikace nechte fólii 2 až 3 dny „vyzrát“ a po tu dobu okna nestahujte ani neumývejte. Pak už se můžete k fóliím chovat stejně jako ke sklu.
 • Kdyby se vám na autofólii časem vyskytly bublinky, jedná se o neodbornou instalaci, kterou neprodleně reklamujte.
 • Fólii nepoškozuje ani stahování okýnek, ani vyhřívání zadního skla.
 • Fólii lze odborně demontovat, nedojde tak k žádnému poškození.
 • Není nutná žádná speciální údržba; při běžném čištění použijte přípravek Clin a švédsku utěrku (mikrovlákno), anebo jen vodu, popřípadě šampon, a jemnou houbu.
 • Nepoužívejte agresivní chemické prostředky, ani žádné ostré předměty.
 • Na autofólie se nedoporučuje lepení dalších samolepek.
Používáme kvalitní technologie a pracujeme s materiály těchto značek:

Centrocar | Mlaty 27, 642 00 Brno | info@centrocar.cz